Eaton V29R47T22NV
SKU: CS4994654MPN: V29R47T22NVAlternate Part #: V22359UPC/EAN: 786680091223
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$55,736.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 480Y/277V, 150°C, 225 kVA, Al windings , Frame: 919N
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4994654 |
|---|---|
| MPN | V29R47T22NV |
| Alternate Part # | V22359 |
| UPC/EAN | 786680091223 |
