Eaton V48M28T37CUNV
SKU: CS4995418MPN: V48M28T37CUNVAlternate Part #: V37526UPC/EAN: 786680072178
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$15,326.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480V, Taps: 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 150°C, 37.5 kVA, Cu windings, Frame: 916AN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 916AN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 37.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
Specifications
| SKU | CS4995418 |
|---|---|
| MPN | V48M28T37CUNV |
| Alternate Part # | V37526 |
| UPC/EAN | 786680072178 |
