Eaton MD175E73NV
SKU: CS4897196MPN: MD175E73NVAlternate Part #: D17402UPC/EAN: 786680053184
Eaton Totally enclosed non-ventilated transformer




$37,337.29
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460 delta, 150°C, 175 kVA, Al windings, Frame: 918AN
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 918AN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 175 kVA |
Specifications
| SKU | CS4897196 |
|---|---|
| MPN | MD175E73NV |
| Alternate Part # | D17402 |
| UPC/EAN | 786680053184 |
