Eaton MD27E92FCU
SKU: CS4897261MPN: MD27E92FCUAlternate Part #: D27407UPC/EAN: 786680058691
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$12,470.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 115°C, 27 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 27 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897261 |
|---|---|
| MPN | MD27E92FCU |
| Alternate Part # | D27407 |
| UPC/EAN | 786680058691 |

