Siemens GIB161.1U
SKU: CS48899MPN: GIB161.1UUPC/EAN: 804766000232
Non-spring Return, 310 lb-in, 24Vac/dc, 0-10 Vdc Control, 125sec Run, Feedback
Unit6 in stock
Product Details
OpenAir™ GIB Series Electric Damper Actuator, rotary, non-spring return, 310 lb-in (35 Nm), 24 Vac/dc, 0 to 10 Vdc control, 125 sec run time
Attributes
| Actuation Style | Rotary |
| Actuator Type | Non-spring return |
| Ambient Humidity Operation | 95 % r.h. |
| Ambient Temperature Operation | -32…55 °C; -25…130 ºF |
| Auxiliary Switch | No |
| Connection Cable | 18 AWG |
| Control Or Fire Smoke Type | Control Damper |
| Control Signal | 0…10 Vdc |
| Fail Safe | No |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material Housing | NEMA 2, die-cast aluminum alloy enclosure, IP54 according to EN 60 529 |
| Operating Voltage | 24 VAC/DC |
| Plenum Or Standard Rating | Standard |
| Position Feedback | Yes |
| Positioning Time | 50 Hz:150 s;60 Hz:125 s |
| Power Consumption | Running: 8 VA / 8 W, Holding: 1.1 W |
| Spring Return Function | Non-spring return functionality |
| Supply Voltage | 24 VAC |