Eaton E49M11XM1
SKU: CS4871626MPN: E49M11XM1UPC/EAN: 782113680972
Eaton E49 compact metal limit switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
E49 Full Size IEC Limit Switch, Wobble Stick, Cat Whisker, Die Cast Aluminum enclosure, 10A max AC, 1.5A max DC, 1NO-1NC, 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc, Screw Terminals
Attributes
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 600Vac, 1.5A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Die cast aluminum |
| Environmental Rating | IP67 |
| Maximum Ac Current | 10 A |
| Maximum Dc Current | 1.5 A |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -58 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Wobble stick Cat whisker |
| Type | Mechanical Limit Switches |
Specifications
| SKU | CS4871626 |
|---|---|
| MPN | E49M11XM1 |
| UPC/EAN | 782113680972 |






