Eaton E49S74DP7
SKU: CS4871659MPN: E49S74DP7UPC/EAN: 782114982846
Eaton E49 compact metal limit switch







Contact us for pricing and availability
Product Details
E49 IEC Limit Switch,2 Normally Open Contacts,Rod Lever
Attributes
| Actuator | Rod lever |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Slow make and break, 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 10A at 240 Vac, 1.5A at 30 Vdc |
| Enclosure Material | Plastic |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6P, NEMA 13, IP65 |
| Maximum Ac Current | 10 A continuous |
| Maximum Dc Current | 1.5 A at 24Vdc |
| Mounting Method | Miniature DIN rail |
| Operating Temperature Max | 176 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -22 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Operating Voltage | 400 V |
| Series | E49 |
Specifications
| SKU | CS4871659 |
|---|---|
| MPN | E49S74DP7 |
| UPC/EAN | 782114982846 |









