Eaton ECSTD405SP
SKU: CS4859911MPN: ECSTD405SPUPC/EAN: 786685121109
Eaton ECS series CurrentWatch AC current switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CurrentWatch Series Current Switch, Current Switch, UL94 V0 Flammability Rated Plastic enclosure, Monitor up to 200A, Switch up to 1A max AC, Isolated Solid State Relay, 1A at 240Vac, Screw Terminals
Attributes
| Ac Current Max | 200 A monitor, 1 A switch |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 1A at 240Vac |
| Enclosure Material | UL94 V0 flammability rated plastic |
| Led Indicator | Contact status: red LED |
| Operating Temperature | 5° to 122°F (-15° to 50°C) |
| Switch Type | Current switch |
Specifications
| SKU | CS4859911 |
|---|---|
| MPN | ECSTD405SP |
| UPC/EAN | 786685121109 |











