Eaton MD660E92
SKU: CS4897404MPN: MD660E92Alternate Part #: D66401UPC/EAN: 786680337406
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$78,781.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 660 kVA, Al windings, Frame: 920E, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 920E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 660 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897404 |
|---|---|
| MPN | MD660E92 |
| Alternate Part # | D66401 |
| UPC/EAN | 786680337406 |

