Eaton D17002
SKU: CS4853572MPN: D17002Alternate Part #: MD175E91UPC/EAN: 786680331473
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$21,983.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 175 kVA, Al windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 150 hp |
| Kva Rating | 175 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853572 |
|---|---|
| MPN | D17002 |
| Alternate Part # | MD175E91 |
| UPC/EAN | 786680331473 |
