Eaton MD175E68
SKU: CS4897194MPN: MD175E68Alternate Part #: D17405UPC/EAN: 786685266886
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$21,983.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 208Y/120, 150°C, 175 kVA, Al windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 175 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897194 |
|---|---|
| MPN | MD175E68 |
| Alternate Part # | D17405 |
| UPC/EAN | 786685266886 |
