Eaton D32405
SKU: CS4853838MPN: D32405Alternate Part #: MD220E91UPC/EAN: 786680331497
Eaton Drive isolation ventilated transformer

$25,369.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 220 kVA, Al windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 200 hp |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
Specifications
| SKU | CS4853838 |
|---|---|
| MPN | D32405 |
| Alternate Part # | MD220E91 |
| UPC/EAN | 786680331497 |

