Eaton DS7-34DSX200N0-D
SKU: CS4852183MPN: DS7-34DSX200N0-DAlternate Part #: DS734DSX200N0-DUPC/EAN: 786685856520
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 200 A, 150 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HLD3500 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Brochure | 8/4/4/9/844989ee5df7f2f83ebd9616da5b6ffed64f05e9_4852183_brochure.pdf |
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HLD3500 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 4 3 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 200 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852183 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX200N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX200N0-D |
| UPC/EAN | 786685856520 |
