Eaton DS7-34DSX016N0-D
SKU: CS4852173MPN: DS7-34DSX016N0-DAlternate Part #: DS734DSX016N0-DUPC/EAN: 786685856346
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frame 2, 16 A, 10 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HFD3035 circuit breaker, 25 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HFD3035 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 2 |
| Fuse Size | 25 A class RK5 max |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 16 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852173 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX016N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX016N0-D |
| UPC/EAN | 786685856346 |
