Eaton DS7-34DSX160N0-D
SKU: CS4852182MPN: DS7-34DSX160N0-DAlternate Part #: DS734DSX160N0-DUPC/EAN: 786685856513
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 160 A, 125 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HLD3450 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Brochure | d/b/4/c/db4cbe75f882978e4fcb912f3e18298b4ec1c85e_4852182_brochure.pdf |
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HLD3450 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 3 4 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 125 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 160 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852182 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX160N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX160N0-D |
| UPC/EAN | 786685856513 |
