Eaton DS7-34DSX007N0-D
SKU: CS4852170MPN: DS7-34DSX007N0-DAlternate Part #: DS734DSX007N0-DUPC/EAN: 786685856315
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frame 1, 7 A, 3 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HFD3015 circuit breaker, 15 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HFD3015 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 1 |
| Fuse Size | 15 A class RK5 max |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 7 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852170 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX007N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX007N0-D |
| UPC/EAN | 786685856315 |
