Eaton DS7-34DSX135N0-D
SKU: CS4852181MPN: DS7-34DSX135N0-DAlternate Part #: DS734DSX135N0-DUPC/EAN: 786685856506
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 135 A, 100 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HKD3400 circuit breaker, 500 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Brochure | a/a/b/f/aabf20faf83780efc95cdfea741dd2fea9896a16_4852181_brochure.pdf |
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HKD3400 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 3 4 |
| Fuse Size | 500 A class RK5 max |
| Horsepower | 100 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 135 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852181 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX135N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX135N0-D |
| UPC/EAN | 786685856506 |
