Eaton DS7-34DSX009N0-D
SKU: CS4852171MPN: DS7-34DSX009N0-DAlternate Part #: DS734DSX009N0-DUPC/EAN: 786685856322
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frame 1, 9 A, 5 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HFD3020 circuit breaker, 20 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Brochure | 9/3/1/9/931999af88c753ea0eede2f5c18e40650f59a099_4852171_brochure.pdf |
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HFD3020 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 1 |
| Fuse Size | 20 A class RK5 max |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 9 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852171 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX009N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX009N0-D |
| UPC/EAN | 786685856322 |
