Eaton C5000K4C
SKU: CS4846607MPN: C5000K4CUPC/EAN: 786680001918
Eaton Type MTK industrial control transformer







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Type MTK industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 5000 VA, MTK, 550/575/600 V, 110/115/120 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 550/575/600 V |
| Secondary Voltage | 110/115/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846607 |
|---|---|
| MPN | C5000K4C |
| UPC/EAN | 786680001918 |
