Eaton C3000K2AD
SKU: CS4846015MPN: C3000K2ADUPC/EAN: 786680019753
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTK industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 3000 VA, Special design, MTK, 230 x 460 V|220 x 440 V|240 x 480 V, 120/115/110 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Special design |
| Primary Voltage | 240 x 480 V 230 x 460 V 220 x 440 V |
| Secondary Voltage | 120/115/110 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846015 |
|---|---|
| MPN | C3000K2AD |
| UPC/EAN | 786680019753 |

