Eaton C3000K4C
SKU: CS4846021MPN: C3000K4CUPC/EAN: 786680001901
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTK industrial control transformer, PV - 550/575/600v, taps - none, sv - 110/115/120V, 115°c, 3000 VA,
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 550/575/600 V |
| Secondary Voltage | 110/115/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846021 |
|---|---|
| MPN | C3000K4C |
| UPC/EAN | 786680001901 |
