Eaton C5000K3A
SKU: CS4846606MPN: C5000K3AUPC/EAN: 786680001765
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Type MTK industrial control transformer, Copper windings, None, 115°C, Industrial control transformer, 5000 VA, MTK, 208/277 V, 120 V
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Primary Voltage | 208/277 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial control transformer |
| Volt Ampere Rating | 5000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846606 |
|---|---|
| MPN | C5000K3A |
| UPC/EAN | 786680001765 |

