Eaton C1000K4C
SKU: CS4842496MPN: C1000K4CUPC/EAN: 786680001871
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 550/575/600v, taps: none, sv: 110/115/120v, 115°c, 1000 va, cu magnet wire..
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Primary Voltage | 550/575/600 V |
| Secondary Voltage | 110/115/120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 1000 VA |
Specifications
| SKU | CS4842496 |
|---|---|
| MPN | C1000K4C |
| UPC/EAN | 786680001871 |
