Eaton C0010P8TBES
SKU: CS4842063MPN: C0010P8TBESAlternate Part #: F10052UPC/EAN: 786680234217
Eaton Type AP industrial control transformer

$12,866.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer, pv: 600v, taps: 2 at +2.5% fcan, 2 at -2.5% fcbn, sv: 120/240v, 115°C Rise, 10000 VA, CU magnet wire, elec. shielded, frame 101, Bottom mount, 10 kVA
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 101 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Bottom mounted |
| Modification 2 | Shielded |
| Mounting Method | Base |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 10000 VA |
| Wiring Connection | 405D |
Specifications
| SKU | CS4842063 |
|---|---|
| MPN | C0010P8TBES |
| Alternate Part # | F10052 |
| UPC/EAN | 786680234217 |

