Eaton C0007P7HSCUES
SKU: CS4842053MPN: C0007P7HSCUESAlternate Part #: F07022UPC/EAN: 786680111099
Eaton Type AP industrial control transformer

$14,198.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, type AP, industrial control transformer AP 240 x 480v 1 at +5% fcan 1 at -5% fcbn x 2 at +2.5% fcan 2 at -2.5% fcbn 120/240v 115°c 7500 va copper magnet wire 257 400a electrostatically shielded 60 hz sidewall mounted
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | AP |
| Frame | 257 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Side/wall mounted |
| Primary Voltage | 240 x 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 7500 VA |
| Wiring Connection | 400A |
Specifications
| SKU | CS4842053 |
|---|---|
| MPN | C0007P7HSCUES |
| Alternate Part # | F07022 |
| UPC/EAN | 786680111099 |
