Square D XB5DTGM4
SKU: CS4813990MPN: XB5DTGM4
Panel mounted timer monofunction, Harmony XB5, plastic, 22mm, time delay 0.5...10min, 100...240V AC DC

Contact us for pricing and availability
Product Details
Panel mounted timer monofunction, plastic, Dia 22, time delay 0.5...10 min, 100…240 V AC/DC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -20-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -20-60 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -20-80 °C |
| Bezel Material | plastic |
| Device Presentation | monolithic product |
| Diameter | 29 mm |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Maximum Residual Current | 5 mA |
| Maximum Voltage Drop | 5 V |
| Minimum Switching Current | 10 mA |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Output Short Circuit Protection | with |
| Product Certifications | UL listed# #CE |
| Product Or Component Type | timer |
| Protection Type | overvoltage protection |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Repeat Accuracy | ± 0.5 % |
| Repeat Accuracy 1 | ± 0.5 % |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | UL 508# #EN/IEC 61812-1 |
| Temperature Drift | ± 0.05 %/°C |
| Thickness | 1-6 mm |
| Thickness 1 | 1-6 mm |
| Time Delay Range | 0.5…10 min |
| Time Delay Type | A |
| Time Delay Type 1 | A |
| Voltage Drift | ± 0.2 %/V |
Specifications
| SKU | CS4813990 |
|---|---|
| MPN | XB5DTGM4 |








