APC SURTA3000XL
SKU: CS4805428MPN: SURTA3000XLUPC/EAN: 731304231479
APC Smart-UPS RT 3000VA, 120V, 6x NEMA 5-15R \& 2x NEMA 5-20R outlets

Contact us for pricing and availability
Documents
Product Details
APC SMART-UPS RT 3000VA 120V
APC Smart-UPS On-Line,2100 Watts /3000 VA,Input 120V /Output 120V, Interface Port DB-9 RS-232, Smart-Slot, Extended runtime model, Rack Height 3 U
Includes: CD with software, Smart UPS signalling RS-232 cable, User Manual
Attributes
| Sena Acoustic Level | 55 dBA |
| Sena Alarm | alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-45 °C |
| Sena Battery Charger Power | 339 W rated |
| Sena Battery Curve | C |
| Sena Battery Life | 3-5 year(s) |
| Sena Battery Option | SURT192XLBP 1 2550 VAh SURT192XLBP 10 17850 VAh SURT192XLBP 2 4250 VAh SURT192XLBP 3 5950 VAh SURT192XLBP 4 7650 VAh SURT192XLBP 5 9350 VAh |
| Sena Battery Recharge Time | 2.5 h |
| Sena Battery Type | lead-acid battery |
| Sena Bypass Type | internal bypass (automatic and manual) |
| Sena Control Panel | LED status display with load and battery bar-graphs and on line : on battery : replace battery : overload and bypass indicators |
| Sena Crest Factor | 0.12569444444444444 |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Fixed Loss | 0.0303 |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Load Minimum | 0.0400 |
| Sena Curve Proportional Loss | 0.0364 |
| Sena Curve Square Loss | 0.1003 |
| Sena Curve Test Cond Id | Curve fit to measured efficiency data. All measurements taken in normal operating mode, at typical environmental conditions, with nominal electrical input and balanced resistive load (PF = 1.0) output. |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Emergency Power Off | yes |
| Sena Extended Runtime | 1.0000 |
| Sena Free Slots | 1.0000 |
| Sena Graph Display | 1.0000 |
| Sena Harmonic Distortion | less than 3 % |
| Sena Heat Dissipation | 655 Btu/h |
| Sena Input Voltage | 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 120 V |
| Sena Input Voltage Limits | 90…150 V |
| Sena Ip Degree Of Protection | IP20 |
| Sena Maximum Configurable Power In Va | 3000 VA |
| Sena Maximum Configurable Power In W | 2100 W |
| Sena Mounting Location | front |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | lower |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 2 NEMA 5-20R 6 NEMA 5-15R |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz ± 5 Hz auto-sensing |
| Sena Noise Suppression | full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Sena Number Of Battery Filled Slots | 2.0000 |
| Sena Number Of Battery Replacement Quantity | 1.0000 |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Rack Unit | 3U |
| Sena Number Of Tare Power | 20 W |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Frequency | 50/60 Hz ± 3 Hz user adjustable ± 0.1 Hz sync to mains |
| Sena Output Voltage | 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 120 V |
| Sena Performance Multiplier | 1.0000 |
| Sena Plug Standard | NEMA L5-30P |
| Sena Product Certifications | CSA |
| Sena Provided Equipment | CD with software Smart UPS signalling RS-232 cable user manual |
| Sena Provided Equipment 1 | CD with software Smart UPS signalling RS-232 cable user manual |
| Sena Provided Equipment 2 | CD with software Smart UPS signalling RS-232 cable user manual |
| Sena Rated Power In Va | 3000 VA |
| Sena Rated Power In W | 2100 W |
| Sena Redundant | No |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % non-condensing |
| Sena Show Note Op Temperature | No |
| Sena Size Ups Version | internetworking# #server# #telecom |
| Sena Standards | FCC part 15 class A# #UL 1778 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % non-condensing |
| Sena Surge Energy Rate | 480 J |
| Sena Ups Design Life | 7 year(s) |
| Sena Ups Size | S |
| Sena Ups Type | double conversion online |
| Sena Usb Compatible | No |
| Sena Value Multiplier | 1.0000 |
| Sena Wave Type | sine wave |
Specifications
| SKU | CS4805428 |
|---|---|
| MPN | SURTA3000XL |
| UPC/EAN | 731304231479 |










