APC AP9640
SKU: CS4805175MPN: AP9640UPC/EAN: 731304355533
APC UPS Network Management Card 3

Contact us for pricing and availability
Product Details
The AP9640 Network Management Card:
- Provides UPS control and self-test scheduling features.
- Provides data and event logs.
- Enables you to set up notifications through event logging, e-mail, Syslog and SNMP traps.
- Provides support for PowerChute® Network Shutdown.
- Supports using a Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) or BOOTstrap Protocol (BOOTP) server to provide the network (TCP/IP) values of the NMC.
- Provides the ability to export a user configuration (.ini) file from a configured card to one or more unconfigured cards without converting the file to a binary file.
- Provides a selection of security protocols for authentication and encryption.
- Communicates with StruxureWare Data Center Expert, StruxureWare Operations, or EcoStruxure™ IT.
- Supports Modbus TCP/IP.
- Supports BACnet/IP.
Attributes
| Additional Specification | UPS network management cards 3 |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-45 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -5-45 °C |
| Authentication | radius |
| Mounting Mode | not rack-mountable |
| Mounting Preference | no preference |
| Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Product Certifications | AS/NZS 3548 (C-Tick) class A# #FCC part 15 class A# #GOST# #VCCI class A |
| Relative Humidity | 0-95 % |
| Standards | EN 55022 class A# #EN 55024# #ICES-003 |
| Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Apcadditional Specification | UPS network management cards 3 |
| Apcambient Air Temperature For Operation | 0-45 °C |
| Apcambient Air Temperature For Storage | -5-45 °C |
| Apcauthentication | radius |
| Apcmounting Mode | not rack-mountable |
| Apcmounting Preference | no preference |
| Apcoperating Altitude | 0…10000 ft |
| Apcproduct Certifications | AS/NZS 3548 (C-Tick) class A# #FCC part 15 class A# #GOST# #VCCI class A |
| Apcrelative Humidity | 0-95 % |
| Apcstandards | EN 55022 class A# #EN 55024# #ICES-003 |
| Apcstorage Altitude | 0-50000 ft |
| Apcstorage Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Additional Specification | UPS network management cards 3 |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-45 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -5-45 °C |
| Sena Authentication | radius |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Product Certifications | AS/NZS 3548 (C-Tick) class A# #FCC part 15 class A# #GOST# #VCCI class A |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Standards | EN 55022 class A# #EN 55024# #ICES-003 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % |
Specifications
| SKU | CS4805175 |
|---|---|
| MPN | AP9640 |
| UPC/EAN | 731304355533 |










