APC AP9810
SKU: CS4805177MPN: AP9810UPC/EAN: 731304274032
APC Dry Contact I/O Accessory

Contact us for pricing and availability
Documents
Product Details
APC Dry Contact I/O Accessory
UPS management accessory that provides two dry contact input and one relay output interface to APC UPS management offers with UIO ports such as the UPS Network Management Card (AP9631) or Dry Contact I/O SmartSlot Card (AP9613).
Includes: Cat 5 ethernet cable, User Manual
Attributes
| Additional Specification | accessories |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -15-65 °C |
| Colour | black |
| Colour 1 | black |
| Mounting Mode | not rack-mountable |
| Mounting Preference | no preference |
| Operating Altitude | 0…3333 ft |
| Power Supply Type | self powered via UPS interface port |
| Relative Humidity | 0-95 % |
| Standards | EN 61000-4-2# #EN 61000-4-3# #EN 61000-4-4# #EN 61000-4-6 |
| Storage Altitude | 0-15000 ft |
| Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Apcadditional Specification | accessories |
| Apcambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Apcambient Air Temperature For Storage | -15-65 °C |
| Apccolour | black |
| Apccolour 1 | black |
| Apcmounting Mode | not rack-mountable |
| Apcmounting Preference | no preference |
| Apcoperating Altitude | 0…3333 ft |
| Apcpower Supply Type | self powered via UPS interface port |
| Apcrelative Humidity | 0-95 % |
| Apcstandards | EN 61000-4-2# #EN 61000-4-3# #EN 61000-4-4# #EN 61000-4-6 |
| Apcstorage Altitude | 0-15000 ft |
| Apcstorage Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Additional Specification | accessories |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-40 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -15-65 °C |
| Sena Colour | black |
| Sena Colour 1 | black |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Operating Altitude | 0…3333 ft |
| Sena Power Supply Type | self powered via UPS interface port |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Standards | EN 61000-4-2# #EN 61000-4-3# #EN 61000-4-4# #EN 61000-4-6 |
| Sena Storage Altitude | 0-15000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % |
Specifications
| SKU | CS4805177 |
|---|---|
| MPN | AP9810 |
| UPC/EAN | 731304274032 |










