Schneider Electric XD4PA22
SKU: CS475138MPN: XD4PA22Alternate Part #: SQD-XD4PA22
Joystick controller, Harmony XB4, metal, 22mm, 2 directions, spring return, 1NO




$251.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Joystick controller Dia 22 2-direction spring return 1NO per direction
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Contacts Usage | standard |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XD4 |
| Fixing Collar Material | zamak |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Notch Per Direction | 44562.0000 |
| Operator Direction Information | 2 directions |
| Operator Position Information | 3 positions |
| Product Certifications | DNV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #UL listed# #BV# #GL# #CSA |
| Product Or Component Type | joystick controller |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XDA |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5# #UL 508# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-1# #EN/IEC 60947-5-4# #EN/IEC 60947-1# #CSA C22.2 No 14# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS475138 |
|---|---|
| MPN | XD4PA22 |
| Alternate Part # | SQD-XD4PA22 |











