Square D 9001K35
SKU: CS1654667MPN: 9001K35UPC/EAN: 785901077145
Head for joystick controller, Harmony 9001K, metal, 30mm, 4 directions, spring return to center




$246.30
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Joystick Controller - 30mm - 5 Positions Spring Return - Without Contact
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Contacts Type And Composition | without contact block |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | 9001K |
| Mounting Diameter | 30 mm |
| Operating Position | any position |
| Operator Position Information | 5 positions |
| Product Certifications | UL 508# #NEMA |
| Product Or Component Type | joystick controller |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Harmony 9001K |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | octagonal |
| Standards | JIS C8201-5-1# #JIS C 852# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #UL 508# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-4# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1654667 |
|---|---|
| MPN | 9001K35 |
| UPC/EAN | 785901077145 |








