Schneider Electric ZB4BH043
SKU: CS57884MPN: ZB4BH043Alternate Part #: SQD-ZB4BH043
Head for illuminated push button, Harmony XB4, metal, red flush, 22mm, universal LED, push push, unmarked




$25.12
UnitAvailable on backorder
Product Details
FLUSH PUSH ON/PUSH OFF ILLUM FOR LED R
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Device Presentation | basic element |
| Device Short Name | ZB4 |
| Head Type | standard |
| Mechanical Durability | 500000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Product Certifications | CSA# #BV# #LROS (Lloyds register of shipping)# #DNV# #UL listed# #GL |
| Product Compatibility | integral LED |
| Product Or Component Type | head for illuminated push-button |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | EN/IEC 60947-5-5# #UL 508# #CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-1# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-5-4# #EN/IEC 60947-5-1# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS57884 |
|---|---|
| MPN | ZB4BH043 |
| Alternate Part # | SQD-ZB4BH043 |











