Schneider Electric XD4PA24
SKU: CS1457691MPN: XD4PA24Alternate Part #: SQD-XD4PA24
Joystick controller, Harmony XB4, metal, 22mm, 4 directions, spring return, 1NO




Contact us for pricing and availability
Product Details
Harmony Joystick Controller
- Mounting Diameter: 22mm* Type of Operator: Spring return to 0 position, long operating shaft 54 mm length* Operator Direction Information: 4-Directions* Contacts Type and Composition: 1 NO* Connections-Terminals: Screw clamp terminals* Conventional Free Air Thermal Current: 10A* Rated Insulation Voltage: 600V* Degree of Protection: NEMA 13, 4X
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | chromium plated metal |
| Contact Operation | slow-break |
| Contacts Material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Contacts Type And Composition | 1 NO |
| Contacts Usage | standard |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XD4 |
| Fixing Collar Material | zamak |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Notch Per Direction | 44562.0000 |
| Operator Direction Information | 4 directions |
| Operator Position Information | 5 positions |
| Product Certifications | UL listed# #LROS (Lloyds register of shipping)# #CSA# #BV# #DNV# #GL |
| Product Or Component Type | joystick controller |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XDA |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1# #UL 508# #EN/IEC 60947-5-5# #CSA C22.2 No 14# #JIS C8201-5-1# #EN/IEC 60947-1# #EN/IEC 60947-5-4# #JIS C8201-1 |
Specifications
| SKU | CS1457691 |
|---|---|
| MPN | XD4PA24 |
| Alternate Part # | SQD-XD4PA24 |











