Turck NI40R-S32SR-VP44X-H1141
SKU: CS4209271MPN: NI40R-S32SR-VP44X-H1141Alternate Part #: 1440017UPC/EAN: 4047101199932
1440017 - FERRITE, RING, DC, CON. M12

$2,280.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Ring Sensor
- Rectangular, height 32 mm
- Plastic, ABS
- Static output behavior
- Sensitivity adjusted via potentiometer
- Modular design, ring probe and switching amplifier also separately mountable
- Output pulse length min. 100 ms
- DC 4-wire, 10…55 VDC
- Changeover contact, PNP output
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 175 x 100 x 32 mm, S32SR |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Ring sensor |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Inside Ring Diameter D | 40 mm |
| Operating Voltage | 10…55 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP65 |
| Special Feature | Ring sensor, static output |
| Switching Frequency | 0.0080 kHz |
Specifications
| SKU | CS4209271 |
|---|---|
| MPN | NI40R-S32SR-VP44X-H1141 |
| Alternate Part # | 1440017 |
| UPC/EAN | 4047101199932 |











