Turck NI60R-S32SR-VP44X
SKU: CS3814552MPN: NI60R-S32SR-VP44XAlternate Part #: 1410302UPC/EAN: 4047101069082
1410302 - FERRITE, RING, DC, TERMINAL
UnitAvailable on backorder
Ring Sensor
- Rectangular, height 32 mm
- Output pulse length min. 100 ms
- DC 4-wire, 10…55 VDC
- Changeover contact, PNP output
- Terminal chamber
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 175 x 100 x 32 mm, S32SR |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Ring sensor |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Terminal chamber |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Inside Ring Diameter D | 60 mm |
| Operating Voltage | 10…55 VDC |
| Output Function | Complementary contact, PNP |
| Protection Class | IP65 |
| Special Feature | Ring sensor, static output |
| Switching Frequency | 0.0080 kHz |