Turck S32SR-AP44X-S1131
SKU: CS3876304MPN: S32SR-AP44X-S1131Alternate Part #: 1440000UPC/EAN: 4047101069266
1440000 - FERRITE, RING, DC, GEN.

$1,867.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Amplifier for Ring Probe
- Rectangular, height 32 mm
- Plastic, ABS
- Static output behaviour
- Sensitivity adjusted via potentiometer
- Modular design, mountable with different ring probes Ø 10, 20, 40 and 65 mm
- Output pulse length min. 100 ms
- DC 3-wire, 10…55 VDC
- NO contact, PNP output
- Connector, SOURIAU
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 74 x 100 x 32 mm, S32 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Ring amplifier |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, SOURIAU |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Operating Voltage | 10…55 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP65 |
| Special Feature | Ring sensor, static output |
| Switching Frequency | 0.0080 kHz |
Specifications
| SKU | CS3876304 |
|---|---|
| MPN | S32SR-AP44X-S1131 |
| Alternate Part # | 1440000 |
| UPC/EAN | 4047101069266 |











