Turck NI40R-S32SR-AP44X-S1131
SKU: CS3814379MPN: NI40R-S32SR-AP44X-S1131Alternate Part #: 1440006UPC/EAN: 4047101069310
1440006 - FERRITE, RING, DC, GEN.
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Ring Sensor
- Rectangular, height 32 mm
- Plastic, ABS
- Static output behavior
- Sensitivity adjusted via potentiometer
- Modular design, ring probe and switching amplifier also separately mountable
- Output pulse length min. 100 ms
- DC 3-wire, 10…55 VDC
- NO contact, PNP output
- Connector, SOURIAU
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 175 x 100 x 32 mm, S32SR |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Ring sensor |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, SOURIAU |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Inside Ring Diameter D | 40 mm |
| Operating Voltage | 10…55 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP65 |
| Special Feature | Ring sensor, static output |
| Switching Frequency | 0.0080 kHz |