Turck BI15-Q20-ADZ32X2
SKU: CS3788220MPN: BI15-Q20-ADZ32X2Alternate Part #: 4256250UPC/EAN: 4047101093919
4256250 - FERRITE, RECT., AC, CABLE
Inductive Sensor
- Rectangular, height 20 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT-GF30-V0
- AC 2-wire, 20…250 VAC
- DC 2-wire, 10…300 VDC
- NO contact
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 68 x 40 x 20 mm, Q20 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 15 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |