Turck BI10-Q14-ADZ32X2-0.2-SB3T
SKU: CS3788016MPN: BI10-Q14-ADZ32X2-0.2-SB3TAlternate Part #: 4256289
4256289 - FERRITE, RECT., AC, PIGTAIL SP
Inductive Sensor
- Rectangular, height 14 mm
- Active face on top
- Plastic, PBT‐GF30‐V0
- AC 2‐wire, 20–250 VAC
- DC 2-wire, 10–300 VDC
- NO contact
- ½” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 52 x 30 x 14 mm, Q14 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, ½″ |
| Housing Material | Plastic, PBT-GF30-V0 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 20…250 VAC / 10…300 VDC |
| Output Function | NO contact, 2-wire |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.020 kHz |