Eaton DG1-34012FB-C21C
SKU: CS3030905MPN: DG1-34012FB-C21CAlternate Part #: 9702-2003-00PUPC/EAN: 786685878799
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive, 208-240V input. 5.5 kW, 7.5 Hp CT, 3PH, 50/60 Hz, 12A output, IP21/type 1 enclosure, FR2, LCD display, Internal EMC filter and DC choke EtherNet, RS-485
Attributes
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Communication | EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU communication |
| Communications Onboard | EtherNet/IP, Modbus TCP, RS-485: Modbus RTU, BACnet MS/TP |
| Conformal Coated Boards | Yes |
| Display | LCD graphical |
| Electromagnetic Compatibility Filter | EMC Filter |
| Enclosure | IP21/type 1 |
| Frame Size | 2 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| High Overload Ct Amps | 12 A |
| High Overload Ct Hp | 7.5 hp |
| High Overload Ct Kw | 5.5 kW |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Output | 400 Vac (380-500 Vac) |
| Input Voltage | 230 V, 208-240 V(-15%, +10%) |
| Input Voltage Range | 380 - 500 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 16 A |
| Low Overload Vt Hp | 10 hp |
| Low Overload Vt Kw | 7.5 Kw |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Control Modes | Frequency, Speed, Open-loop speed, Open-loop torque |
| Motor Type | Inductio, PM (IPM & SPM) |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Output Current Max | 12 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase in, three-phase out |
| Power Consumption | 5.5 kW |