Eaton DG1-34012FB-C54C
SKU: CS3599754MPN: DG1-34012FB-C54CAlternate Part #: 9702-2102-00PUPC/EAN: 786685887814
Product Details
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive, 380-500V input 5.5 kW 7.5 Hp CT 3ph 50/60 Hz 12A o/p IP54/type 12 FR2 LCD Internal EMC filter and DC choke EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU ports 2 exp slots Brake chopper
| Enclosure | IP54/type 12 |
| Frame Size | 2 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| High Overload Ct Amps | 12 A |
| High Overload Ct Hp | 7.5 hp |
| High Overload Ct Kw | 5.5 kW |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage | 400 V, 380-500 V(-15%, +10%) |
| Input Voltage Range | 380 - 500 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 16 A |
| Low Overload Vt Hp | 14 hp |
| Low Overload Vt Kw | 7.5 Kw |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Output Current Max | 12 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase in, three-phase out |
| Power Consumption | 5.5 kW |