Eaton DG1-34245FB-C21C
SKU: CS4848350MPN: DG1-34245FB-C21CAlternate Part #: 9702-6006-00PUPC/EAN: 786680199806
Product Details
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive, 380-500V input 150 kW 200 Hp CT 3PH 50/60 Hz 245A output IP21/type 1 FR6 LCD Internal EMC filter and DC choke EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU ports 2 exp slots Brake chopper
Attributes
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Enclosure | IP21/type 1 |
| Frame Size | 6 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| High Overload Ct Amps | 245 A |
| High Overload Ct Hp | 200 hp |
| High Overload Ct Kw | 132 kW |
| Horsepower | 200 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage | 400 V, 380-500 V(-15%, +10%) |
| Input Voltage Range | 380 - 500 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 310 A |
| Low Overload Vt Hp | 302 hp |
| Low Overload Vt Kw | 160 kW |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Motor Control Modes | Frequency, Speed, Open-loop speed, Open-loop torque |
| Motor Type | Inductio, PM (IPM & SPM) |
| Nema Rating | NEMA 1 |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Output Current Max | 245 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase in, three-phase out |
| Power Consumption | 150 kW |
| Protection | Internal EMC filter, DC choke |
| Protection Filtering | EMI and DC Choke |
| Recommended Fuse Size | 400 |
| Software | Active energy control, quick start wizard |
| Torque Rating | CT |
| User Interface | Graphical Keypad |
| Voltage Rating | 480 V |