Eaton CHB370
SKU: CS2236798MPN: CHB370UPC/EAN: 782113112657
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CH thermal magnetic circuit breaker,Circuit breaker base tie,Two-pole,CHB,CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 70 A |
| Circuit Breaker Type | CHB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Type | Circuit breaker |
| Used With | CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS2236798 |
|---|---|
| MPN | CHB370 |
| UPC/EAN | 782113112657 |









