Eaton XTCE050DS1A
SKU: CS2413525MPN: XTCE050DS1AAlternate Part #: 3-1810-152BUPC/EAN: 786685365114
Eaton XT IEC contactor





$305.40
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 50A, Side-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO-1NC, 50A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 3, 7.5, 10/ 15, 20, 40, 50 hp(⅓PH@115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 50 A |
| Frame Size | 55 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 7.5, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS2413525 |
|---|---|
| MPN | XTCE050DS1A |
| Alternate Part # | 3-1810-152B |
| UPC/EAN | 786685365114 |


