Square D XS618B1PAM12
SKU: CS1674096MPN: XS618B1PAM12UPC/EAN: 3389110146387
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS6 M18, L74mm, brass, Sn8mm, 12...48 VDC, M12

$119.74
Unit8 in stock
Product Details
Inductive sensor XS6 M18, L74mm, brass, Sn8mm, 12..48VDC, M12
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-85 °C |
| Body Type | fixed |
| Detection Face | frontal |
| Detector Flush Mounting Acceptance | flush mountable |
| Device Application | mobile equipment |
| Differential Travel | 1…15% of Sr |
| Discrete Output Function | 1 NO |
| Discrete Output Type | PNP |
| Enclosure Material | nickel plated brass |
| Front Material | PPS |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Material | metal |
| Maximum Delay First Up | 10 ms |
| Maximum Delay Recovery | 0.7 ms |
| Maximum Delay Response | 0.3 ms |
| Operating Zone | 0-6.4 mm |
| Output Circuit Type | DC |
| Product Certifications | CSA# #E2# #UL |
| Range Of Product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
| Sensing Range | > 4…8 mm |
| Sensor Design | cylindrical M18 |
| Sensor Name | XS6 |
| Sensor Type | inductive proximity sensor |
| Series Name | general purpose |
| Size | 74 mm |
| Thread Type | M18 x 1 |
| Type Of Output Signal | discrete |
| Wiring Technique | 3-wire |
Specifications
| SKU | CS1674096 |
|---|---|
| MPN | XS618B1PAM12 |
| UPC/EAN | 3389110146387 |









