Square D ABL8RPM24200
SKU: CS1672484MPN: ABL8RPM24200
Regulated switch power supply, modicon power supply, 1 or 2 phase, 100 to 240V, 24V, 20A




$1,058.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Phaseo Regulated Switch Mode
- Power Supply Output Current: 20A* for Regulated SMPS* Rated Power in W: 480W* Degree of Protection: IP20 conforming to EN/IEC 60529* Connections-Terminals: Screw Type Terminals
Attributes
| Anti Harmonic Filter | low frequency harmonic currents |
| Marking | CE |
| Operating Position | vertical |
| Output Coupling | series# #parallel |
| Output Voltage Limits | 24…28.8 V adjustable |
| Power Dissipation In W | 57.6 W |
| Power Supply Output Current | 20 A |
| Power Supply Type | regulated switch mode |
| Product Or Component Type | power supply |
| Range Of Product | Modicon Power Supply |
| Rated Power In W | 480 W |
| Standards | CSA C22.2 No 60950-1# #UL 508# #EN/IEC 62368-1 |
Specifications
| SKU | CS1672484 |
|---|---|
| MPN | ABL8RPM24200 |










