Eaton XTAE015B01WD3E005
SKU: CS4999498MPN: XTAE015B01WD3E005UPC/EAN: 786685050843
Eaton XT IEC electronic motor starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,48 Vdc,1NC,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999498 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01WD3E005 |
| UPC/EAN | 786685050843 |

