Eaton XTAE007B10WD3E005
SKU: CS4997740MPN: XTAE007B10WD3E005Alternate Part #: 3-2235-833AUPC/EAN: 786685029832
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,7 A,48 Vdc,1NO,B frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997740 |
|---|---|
| MPN | XTAE007B10WD3E005 |
| Alternate Part # | 3-2235-833A |
| UPC/EAN | 786685029832 |

