Eaton XTAE012B10UP24
SKU: CS4999088MPN: XTAE012B10UP24Alternate Part #: 3-1802-1173AUPC/EAN: 782116844210
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |