Eaton XTAE012B10UP24
SKU: CS4999088MPN: XTAE012B10UP24Alternate Part #: 3-1802-1173AUPC/EAN: 782116844210
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999088 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10UP24 |
| Alternate Part # | 3-1802-1173A |
| UPC/EAN | 782116844210 |


