Eaton DS7-34DSX100N0-D
SKU: CS4852180MPN: DS7-34DSX100N0-DAlternate Part #: DS734DSX100N0-DUPC/EAN: 786685856490
Eaton DS7 soft start controller

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, Frames 3 and 4, 100 A, 75 hp, 480 V, 24 Vdc, Internal bypass, SmartWire-DT, IP20, HKD3350 circuit breaker, 350 A class RK5 max fuse, Generation 7 series
Attributes
| Brochure | a/8/7/a/a87aa9ba6c365986766f1a377d53c4a29e294bfa_4852180_brochure.pdf |
| Bypass | Internal |
| Circuit Breaker Type | HKD3350 |
| Control Voltage | 24 Vdc |
| Environmental Rating | IP20 |
| Frame Size | 3 4 |
| Fuse Size | 350 A class RK5 max |
| Horsepower | 75 hp |
| Phase | Three-phase mains supply voltage |
| Rated Operational Current | 100 A |
| Series | Generation 7 |
| Type | Soft start controller |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Type | SmartWire-DT |
Specifications
| SKU | CS4852180 |
|---|---|
| MPN | DS7-34DSX100N0-D |
| Alternate Part # | DS734DSX100N0-D |
| UPC/EAN | 786685856490 |
